معرفی ارقام بذرهای گیاهی ۴۰۰ درصد رشد یافت

معرفی ارقام بذرهای گیاهی ۴۰۰ درصد رشد یافت

آب و غذا

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: امسال ۴۹ رقم بذر گیاهی به کشاورزان معرفی شده که نسبت به سال ۹۲ نزدیک به ۴۰۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

«کامبیز بازرگان» امروز (سه‌شنبه) در پنجمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی در محل سازمان تحقیقات کشاورزی، افزود: در طول حدود ۹۰ سال گذشته بیش از ۷۰۰ رقم گیاهی داخلی در کشور معرفی شده که رقم قابل توجهی است.

در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، هشت موسسه و پژوهشگاه به‌طور تخصصی با موضوع اصلاح ارقام و معرفی ارقام جدید گیاهی ارتباط دارند، ضمن اینکه برخی مؤسسات نیز به‌طور غیرمستقیم در این زمینه با ما همکاری می‌کنند.

معرفی ارقام بذرهای گیاهی در چهار محور کمیت، کیفیت، تراکم بذری و نفوذ باید مورد توجه قرار گیرد.

بازرگان، نخستین محور در این زمینه را کمیت بذر برشمرد و گفت: تعداد ارقام جدیدی که تاکنون  معرفی شده، رشد قابل توجهی داشته است.

در دولت‌های یازدهم و دوازدهم جهش خوبی در این بخش  اتفاق افتاده، به‌طوری که در سال ۹۲ تعداد ۱۱ رقم گیاهی جدید معرفی کردیم، اما امروز ۴۹ رقم گیاهی جدید معرفی می‌شود که حاکی از رشد ۴۰۰ درصدی است.

این مقام مسوول با بیان اینکه در مرحله بعد، کیفیت این ارقام مهم است، خاطرنشان‌ساخت: محور سوم، توجه به طبقات بذری، تکثیر و توزیع به روش سیستماتیک و محور چهارم موضوع بحث نفوذ است.

بازرگان با اشاره به اینکه ظرفیت تولید ملی در حوزه ارقام گیاهی باید در سبد بهره‌برداران جهش قابل توجهی داشته باشد، تصریح‌کرد: معرفی ارقام جدید منجر به افزایش تولید و در نتیجه کاهش واردات می‌شود، به‌طور مثال یک رقم جو معرفی شده که ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم نسبت به رقم قبلی خود افزایش عملکرد داشته است.

این به معنای ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم جابه‌جایی میزان تولید است که می تواند در توسعه بخش کشاورزی موثر واقع شود.

در پنجمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی ۴۹ رقم زراعی و باغی معرفی شد و  ۳۰‌ نفر محقق و کشاورز در بخش دولتی، خصوصی و دانشگاهی تجلیل شدند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *