ارقام اصلاح شده سهم ۳۶ درصدی در تامین بذر مزارع کردستان دارد

ارقام اصلاح شده سهم ۳۶ درصدی در تامین بذر مزارع کردستان دارد

آب و غذا

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: این استان سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن انواع بذر برای مزارع دیم و آبی نیاز دارد که هم اکنون ۳۶ درصد آن از ارقام اصلاح و گواهی شده تامین می‌شود.

محمدفرید سپری اظهار داشت: این استان در یک برنامه پنج ساله تامین ۴۶ درصدی بذر اصلاح شده را در دستورکار قرار داده است.

برنامه تولید بذور گواهی شده گندم استان کردستان درسال‌های اول اجرا (سال۸۴) حدود پنج هزار تن در سال بوده که این میزان با تلاش کارشناسان و همکاری بهره‌برداران هم اکنون به حدود ۳۶ هزار تن رسیده است.

این دستاورد در راستای دسترسی هر چه بهتر و بیشتر کشاورزان استان به بذور گواهی شده صورت گرفته است که انتظار می‌رود با حمایت‌های وزارت جهاد کشاورزی و پیگیری نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی به منظور اختصاص یارانه بیشتر به تولید بذور محصولات زراعی بتوانیم این میزان را مجددا افزایش دهیم.

فرآیند تولید بذور گندم و جو در استان با نظارت‌های مستقیم کارشناسان ناظر موسسه و شرکت‌های بذری و ناظرین استان و شهرستانی در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت و بعد از برداشت انجام می‌گیرد و تلاش داریم با همکاری تولیدکنندگان استانداردهای تولید بذر به خوبی رعایت شود.

استان در سال ۱۳۹۵ هیچ شرکت تولید بذرجو نداشت و نیاز استان از استان‌های همجوار تامین می‌شد، این در حالی است که در چهار سال گذشته و با ورود یک شرکت تولیدی هم اکنون سالانه یک هزار و ۴۰۰ تن انواع بذر گواهی و اصلاح شده داریم .

وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود درصورت استقبال کشاورزان و حمایت‌های همه جانبه وزارت جهاد کشاورزی این میزان افزایش یابد گفت: در حال حاضر تعداد ۱۲ شرکت تولید بذر گندم و یک شرکت بذر تولید جو در استان کردستان مشغول فعالیت است./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *