سیب‌زمینی‌کاران در انتخاب بذر دقت کنند

سیب‌زمینی‌کاران در انتخاب بذر دقت کنند

آب و غذا

مدیر جهاد کشاورزی اردبیل به سیب‌زمینی‌کاران منطقه توصیه کرد در انتخاب بذر محصول دقت کنند.

علی حسین احدی عالی گفت: کشت سیب‌زمینی هزینه بالایی دارد و برای هر هکتار حدود سه تن بذر نیاز است و لازم است کشاورزان از نهاده‌های با کیفیت بویژه بذور با کیفیت گواهی شده، استفاده کنند تا میزان عملکرد محصول تا ۱۱۰ تن در هکتار افزایش یابد.

او به کشاورزان سیب‌زمینی‌کار توصیه کرد که امسال بذر موردنیاز خود را جهت کشت از بذور سیب‌زمینی سالم ، گواهی شده و مرغوب تولید کشاورزان خبره و مجرب دشت اردبیل تامین کنند.

وی همچنین به وجود سه شرکت فعال تولیدکننده عمده مینی‌تیوبر سیب‌زمینی در شهرستان اردبیل با تولید بیش از سه میلیون عدد مینی‌تیوبر اشاره کرد و افزود: مینی‌تیوبرها عاری از هر گونه آلودگی و ویروس بوده و از لحاظ طبقه‌بندی در استانداردهای بسیار مناسب قرار دارند و کلاس‌های اول و دوم این نوع از بذرها در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد و کشاورزان می‌توانند با تهیه و کشت آن از منبع بذری سالم و مطمئن برخوردار شوند.

سالانه ۵۰ هزار تن بذر سیب‌زمینی از استان‌های همجوار با صرف هزینه‌های هنگفت توسط کشاورزان جهت کشت به این شهرستان وارد می‌شود و عدم توجه به وضعیت سالم و استاندارد بودن بذور تهیه شده و معیوب بودن بذور وارد شده موجب انتقال انواع آفات و بیماری‌ها نظیر بید سیب‌زمینی خسارت‌های زیادی متوجه کشاورزان می‌کند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *