سرمایه گذاری بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومانی در بخش کشاورزی

سرمایه گذاری بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومانی در بخش کشاورزی

آب و غذا

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: دولت های یازدهم و دوازدهم بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی جذب شده که در اختیار کشاورزان قرار گرفته و این مرکز نقشی در قیمت گذاری ندارد.

« کامبیز عباسی » در زمینه درخواست غیرقانونی افزایش قیمت ماشین‌آلات مکانیزاسیون کشاورزی توسط برخی از تولیدکنندگان این ادوات و انتشار اخباری در شبکه‌های مجازی مبنی بر اینکه  این مرکز قیمت ادوات کشاورزی را به تولیدکنندگان این ماشین‌آلات تحمیل کرده است، توضیحات لازم را ارایه داد.

این موضوع که مرکز مانع از افزایش قیمت سازندگان آن شده غیر منطقی است، زیرا مرکز توسعه مکانیزاسیون متولی برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مکانیزاسیون کشور است و در قیمت گذاری مداخله نمی کند.

طی هشت سال گذشته، این مرکزبا برنامه‌ریزی و نظام‌مند کردن توسعه مکانیزاسیون، اقدام های موثری را برای نیل به اهداف این بخش انجام داده است.

بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در زمینه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی جذب شده که حدود ۱۴۰ هزار دستگاه تراکتور، حدود سه هزارو ۸۰۰ دستگاه کمباین غلات و حدود ۳۰۰ هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار گرفته و تمامی اسناد و مدارک این ادوات در بانک کشاورزی ثبت و قابل رویت است.

عباسی با اشاره به سابقه همکاری انجمن ماشین‌آلات کشاورزی با مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی، گفت: در سال ۹۹، به دلیل تغییر قیمت‌ها و نوسانات قیمتی بازارو مشکلات تحریم، اختلاف‌هایی را در زمینه قیمت‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی پیدا کردیم.

این انجمن میزان اعتبار تخصیص یافته در هشت سال گذشته به بخش مکانیزاسیون را هزار میارد تومان اعلام کرده، در حالی که مرکز توسعه مکانیزاسیون تاکنون ۱۴۰ هزار تراکتور را پلاک گذاری کرده و به متقاضیان تحویل داده است که این امر با میزان اعتبار مطرح شده، امکان پذیر نیست.

در هشت ماهه سال ۹۹، ۱۴ هزار تراکتور به مردم تحویل و  یک هزارو ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات جذب شده است و سازندگان ماشین‌آلات بذرکار در سال، چهار هزار بذرکار به کشاورزان تحویل می‌دهند.

قیمت گذاری ماشین آلات کشاورزی باید معقول و منطقی باشد

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی با بیان اینکه ما مدافع کشاورزان و تولید هستیم گفت: همچنین ما از سازندگان ماشین‌آلات کشاورزی حمایت می‌کنیم اما افزایش قیمت ماشین‌آلات باید معقول و منطقی باشد.

برخی از این تولیدکنندگان اصرار بر قیمت‌گذاری هفتگی و روزانه بر ماشین‌آلات کشاورزی دارند و مرکز توسعه مکانیزاسیون را مانع خود می‌دانند.

برخی از این تولیدکنندگان تقاضای افزایش ۱۵۰ تا ۳۰۰ درصدی ماشین‌آلات کشاورزی را دارند که ما به عنوان متولی این بخش، اعمال این قیمت‌ها را نمی‌پذیریم.

۹۰ درصد از عرضه کنندگان در چارچوب‌های مشخص و مبتنی بر افزایش قیمت مواد اولیه خود، قیمت ماشین‌آلات را تغییر دادند.

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در رابطه با ارائه تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات کشاورزی، خاطرنشان کرد: بوسیله خط اعتباری مکانیزاسیون، ۸۰ درصد قیمت ماشین‌آلات به شکل تسهیلات پرداخت می‌شود و هر کشاورزی که به بانک کشاورزی مراجعه کند، برای دریافت ماشین‌آلات کشاورزی تسهیلات دریافت خواهد کرد.

زمان بازپرداخت این تسهیلات پس از پنج تا هفت سال و سود آن سه درصد کمتر از سود مصوب و متداول بانکی کشور است.

عباسی با اشاره به همکاری مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و سازمان حمایت با هم در ارتباط هستند و سایت مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در اختیار این سازمان است، بنابراین تمام قیمت‌ها توسط این سازمان رصد می‌شود.

وظایف ساختاری ما نظارت بر عرضه است و ما این وظیفه را به نحو احسن انجام می‌دهیم.

در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تعلق گرفت، به طوری که  برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محور اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال ۹۲ تاکنون به تدریج  هفت خط اعتباری به این بخش اختصاص یافته است.

خط نخست اعتباری در سال ۹۲ به ظرفیت هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، خط دوم به میزان هشت هزار میلیارد ریال در سال ۹۳، خط سوم در سال ۹۴ به میزان ۱۰ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری چهارم در سال ۹۵ به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری پنجم در سال ۹۶ به مبلغ  ۱۵ هزار میلیارد ریال، خط اعتباری ششم در سال ۹۷ به مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال و خط اعتباری هفتم در سال گذشته به مبلغ یک‌هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال اختصاص یافته است.

آمارها نشان می‌دهد سالیانه ۲۵ هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی وجود دارد. پس از چند دهه ضریب مکانیزاسیون کشاورزی کشور به ۱.۶۵ اسب بخار در هکتار رسیده و قرار است این رقم به ۲.۱ اسب بخار افزایش یابد./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *