اجرای ۲۰ طرح هوشمندسازی کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی

اجرای ۲۰ طرح هوشمندسازی کشاورزی با مشارکت بخش خصوصی

آب و غذا

دبیر ستاد هوشمندسازی کشاورزی از اجرای ۲۰ طرح پایلوت در زمینه اینترنت اشیاء با مشارکت بخش خصوصی خبر داد و گفت: این طرح‌ها در حوزه‌های آبیاری، مرغداری، دامداری، مزرعه، باغ و گلخانه هوشمند است.

«حسین فرازمند» افزود: تکنولوژی آبیاری هوشمند که یک سیستم نرم افزاری است به تایید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی رسیده و به زودی وارد عرصه می شود.

تکنولوژی های بکار رفته در هر یک از طرح های پایلوت هوشمندسازی در صورت مشخص شدن نتایج مثبت آن به معاونت های اجرایی برای ورود به عرصه از سوی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی معرفی می شود.

فرازمند، استفاده از اینترنت اشیاء را مهمترین بخش کشاورزی هوشمند خواند و گفت: هدف ما در ستاد هوشمندساری این است که کشاورزی به صورت دقیق و هوشمند انجام شود و از این رو برای ارتقای اینترنت اشیاء تلاش می کنیم.

استفاده از اینترنت اشیاء در بخش کشاورزی به بهره برداران در تصمیم گیری در زمینه هایی همچون مقدار آبیاری و رطوبت و دمای مورد نیاز گیاه کمک می کند.

وی به راه‌اندازی مرکز پایش اطلاعات کشاورزی در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی اشاره کرد و اظهارداشت: این مرکز، کل اطلاعات بخش کشاورزی را جمع آوری و روی آن تحلیل می کند و خروجی آن به زیر بخش‌های اجرایی اعلام می شود.

مرکز پایش اطلاعات کشاورزی در نیمه نخست امسال راه‌اندازی خواهد شد.

شبکه اجتماعی کشاورزی «تاک»  در سال ۹۹ با هدف استمرار ارتباط مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با کشاورزان ایجاد و مقرر شد در این شبکه، سیستم پاسخگویی آنلاین برای حضور دو هزار عضو هیات علمی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با هدف پاسخگویی به کشاورزان ایجاد شود./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *