۹۹درصد طلب کشاورزان خوزستانی ۲ محصول گندم و کلزا پرداخت شد

۹۹درصد طلب کشاورزان خوزستانی ۲ محصول گندم و کلزا پرداخت شد

آب و غذا

عضو هیات مدیره و معاون برنامه ریزی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت:با واریز۷۰هزار میلیارد ریال به حساب کشاورزان خوزستان ، ۹۹ درصد طلب گندم‌کاران و کلزاکاران خوزستانی پرداخت شد.

قدرت‌اله حیدری در نشست هم‌اندیشی و هماهنگی با سیلوداران بخش خصوصی، کارخانجات آرد سازی و شرکت های حمل و نقل در سرسرای اداره کل غله و خدمات بازرگانی خوزستان افزود:تامین اعتبار برای پرداخت مطاللبه کشاورزان خوزستانی از سه محل منابع عمومی، هدفمند سازی و تسهیلات بانکی انجام شده و به زودی بقیه طلب کشاورزان به حساب آنان واریز می‌شود.

وی با اشاره به کسب رتبه نخست تولید و خرید تضمینی گندم در خوزستان در ۱۰ سال گذشته در کشور افزود:این افتخار بزرگ با برنامه ریزی صحیح و همت کشاورزان محقق شده است.

حیدری با بیان اینکه برای حمایت از سیلوداران بخش خصوصی برنامه ریزی مناسبی صورت گرفته است گفت: برای ۲ استان خوزستان و ایلام به دلیل تولید گندم با کیفیت و ارسال محصولات ذخیره شده به سایر نقاط ایران تصمیم های مناسبی گرفته شده است.

قائم مقام مدیرعامل و معاون بازرگانی داخلی  شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز در این نشست با قدردانی ازهمه عوامل خرید تضمینی گندم در خوزستان بیان کرد: این استان با وجود خشکسالی عملکرد قابل قبولی در تولید و خرید تضمینی این کالای راهبردی کشور داشته و این نشان از برنامه ریزی صحیح، جدیت و مسوولیت پذیری همه عوامل تولید و خرید تضمینی گندم دارد.

حسن حنان با بیان اینکه نگاه ما به خوزستان ملی است و در شرایط فعلی باید نسبت به خروج گندم مازاد بر نیاز استان اقدام کنیم گفت:استان خوزستان به دلیل تولید گندم با کیفیت همچنین تولید بیش از مصرف سالانه خود می‌تواند نقش موثری در کیفی سازی تولید نان کشور داشته باشد.

بخش عمده محصول برداشت شده در سیلوهای ملکی و خصوصی خوزستان ذخیره سازی شده و از زمان آغاز برداشت در این استان تنها ۲۰۰ هزار تن گندم از طریق حمل و نقل ریلی و جاده‌ای به سایر استان‌های کشور برای مخلوط شدن و افزایش راندمان تولید ارسال شده است؛ در این راستا طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید در مدت کوتاهی حدود ۲۰۰ هزار تن دیگر از گندم‌های دپو شده در انبارهای ذخیره‌سازی  این استان به سایر استان هایی که گندم ضعیف‌تری تولید می‌کنند ارسال شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خوزستان نیز میزان خرید تضمینی گندم  در سال زراعی جاری را بیش از یک میلیون و ۹۰ هزار تن خواند و افزود: همچنین امسال برای نخستین بار توانستیم رتبه نخست تولید دانه روغنی کلزا را با خرید بیش از ۱۰۱ هزار تن در کشور کسب کنیم و این افتخار بزرگی برای مدیران و کشاورزان این استان است.

شرایط و موقعیت استان خوزستان به دلیل وجود بندر امام خمینی(ره)  و تبدیل این استان به دریچه ورود کالاهای اساسی و همچنین سطح خرید بسیار بالای ۲ محصول راهبردی کشور نسبت به سایر استان های دیگر متمایز است و باید اقدامات مناسبی برای تسهیل عملیات محوله مهیا شود تا بتوانیم در شرایط حساس و مهم کشور همچنان روند رو به رشد خود را حفظ کنیم./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *