برداشت عسل از زنبورستان‌های استان اردبیل آغاز شد

برداشت عسل از زنبورستان‌های استان اردبیل آغاز شد

آب و غذا

برداشت محصول عسل از حدود چهار هزار مزرعه پرورش زنبور عسل در استان اردبیل آغاز شد.

کارشناس مسوول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به آغاز فصل برداشت عسل در این استان گفت: بر اساس پیش‌بینی انجام شده، امسال بیش از هفت هزار و ۳۰۰ تن محصول عسل در استان اردبیل برداشت می‌شود.

دهقان باقری، ۹۹.۵ درصد از کندوهای پرورش زنبور عسل استان اردبیل را کندوهای مدرن اعلام کرد و افزود: امسال ۴۵۸ هزار کندوی زنبور عسل در استان شناسایی شده که ۴۵۵ هزار و ۱۵۲ مورد از آنها کندوی مدرن و سه هزار و ۶۲۰ مورد آنها کندوی سنتی است.

وی میانگین تولید عسل در کندوهای سنتی را ۴.۵ کیلوگرم و میانگین تولید محصول در کندوهای مدرن را ۱۶.۱ کیلوگرم اعلام و بیان کرد: تنها ۱۶ تن از محصول عسل استان در کندوهای سنتی تولید می‌شود.

کارشناس مسوول زنبورداری سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل میزان تولید ژل رویال در زنبورستان‌های این استان را ۱۳۷ کیلوگرم، گرده گل را هشت هزار و ۳۲۱ کیلوگرم، بره‌موم را ۱۲ هزار و ۲۲۷ کیلوگرم و موم را بیش از ۱۷۱ تن اعلام کرد.

وی همچنین پرورش زنبور عسل را یکی از مه‌مترین بخش‌های اشتغال‌آفرینی در حوزه کشاورزی استان برشمرد و گفت: هم‌اکنون ۶ هزار و ۴۷۲ نفر در پرورش زنبور عسل در این استان مشغول فعالیت هستند.

باقری با اشاره به بیمه یک هزار و ۴۹۷ نفر از زنبورداران استان اردبیل افزود: ۴۱۱ واحد از زنبورستان‌های این استان نیز تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار دارند./ایرنا

تعداد نظرات : 0

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

* پرکردن فیلد های ستاره دار الزامی می باشد *