آب و غذا

- پایگاه خبری آب و غذا -

تخم مرغ مورد نیاز شب عید و ماه رمضان تامین است

تخم مرغ مورد نیاز شب عید و ماه رمضان تامین است

رییس هیات‌ مدیره اتحادیه مرغ تخم‌ گذار تهران از رشد ۲ برابری صادرات تخم مرغ در سال جاری خبر داد و گفت: تخم مرغ مورد نیاز کشور برای شب عید، ایام نوروز و ایام ماه مبارک رمضان تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم.

به گزارش آب و غذا به نقل از ایرنا ، «ناصر نبی‌پور» درباره وضعیت تامین و تولید تخم مرغ مورد نیاز کشور در ایام پایانی سال، اظهار داشت: وضعیت تولید تخم مرغ کشور خطی است و نوسان زیادی ندارد، زیرا مرغ تخم‌گذار ۹۰ هفته یعنی ۲۰ ماه در قفس می‌ماند، بنابراین امسال تولید تخم مرغ کشور به ۱.۳ میلیون تن رسیده است.

طبق برنامه‌ریزی تولید، امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار تن افزایش تولید داشتیم و به نظر می‌رسد این رقم برای سال آینده نیز افزایشی باشد.

اکنون در بحث تولید تخم مرغ ایران رتبه نهم دنیا را دارد و طبق گزارش‌های جهانی رتبه‌های اول و سوم کشورهای چین، هند و امریکا هستند و حتی ترکیه نیز رتبه هشتم تولید دنیا را داراست.

تولید ۱.۳ میلیون تنی تخم مرغ در کشور؛ هیچ کمبودی نداریم

نبی پور با اشاره به تولید ۱.۳ میلیون تنی تخم مرغ در کشور، گفت: اکنون تخم مرغ مورد نیاز شیرینی‌ فروشی‌ها برای تهیه شیرینی شب عید و ایام نوروز تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم.

به گفته رییس هیات‌ مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران، تقاضا شیرینی‌ فروشی‌ها برای تامین تخم مرغ از بهمن ماه افزایش می‌یابد، زیرا برای ۲۰ اسفندماه شیرینی‌ها آماده و وارد سردخانه‌ها می‌شود بنابراین تقاضا کاهش می‌یابد.

ارزآوری ۱۳۰ میلیون دلاری از محل صادرات تخم مرغ

وی از صادرات بیش از ۱۱۳ هزار تن تخم‌مرغ به ارزش ۱۳۰ میلیون دلار از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: طبق آمار صادرات امسال نسبت به سال گذشته که ۵۵ هزار تن صادرات داشتیم حدود ۲ برابر رشد را نشان می‌دهد.

این میزان تخم‌ مرغ تاکنون به کشورهای هدف ازجمله عراق، افغانستان، قطر، عمان و دوبی صادر شده که البته حدود ۹۰ درصد آن به عراق و افغانستان بوده است.

رییس هیات‌ مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران بر این باور است که با توجه به میزان مازاد تولید داخلی، کشور امکان صادرات بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تن محصول تخم‌مرغ را دارد.

ممکن است به دلیل نزدیک شدن به شب عید و ایام نوروز اتحادیه به‌منظور تنظیم بازار صادرات را محدود کند، زیرا از اواسط بهمن ماه تقاضا برای تهیه شیرینی افزایش می‌یابد و همین امر ممکن است موجب به‌هم‌ریختگی بازار شود، بنابراین پیش‌بینی برای صادرات تا پایان سال نداریم.

نبی پور قیمت جهانی هر کیلوگرم تخم مرغ را در حال حاضر در بازارهای صادراتی ۱.۴ دلار عنوان و بیان کرد: اما هر کیلوگرم تخم مرغ ایران در بازارهای جهانی ۹۷ سنت است، بنابراین به دلیل ارزانی تخم مرغ ایران دیگر کشورها نمی‌توانند با ما رقابت کنند.

افزایش تعداد صادرکنندگان

اکنون ۷۶ صادرکننده تخم مرغ داریم درحالی که در سال‌های گذشته تعداد این افراد بین ۱۰ تا ۱۲ مورد بوده است. ۲۰ تا ۲۵ درصد صنعت تخم مرغ زنجیره است و طبق موافقت‌نامه‌ای که با وزارت جهاد کشاورزی داشتیم، زنجیره‌های تولید تخم مرغ در اولویت صادرات هستند.

در ۶ ماهه ابتدای سال که تقاضا نداشتیم و قیمت تخم مرغ افت داشت، درخواستی برای صادرات نداشتیم، اما در نیمه دوم سال به دلیل بازار خوب صادراتی تقاضا افزایش یافته است، البته در هیچ استانی محدودیت برای صادرات تخم مرغ نداریم.

همچنین طی ۱.۵ سال گذشته نیز به دلیل مازاد تولید داخلی، هیچ وارداتی از کشورهای همسایه ازجمله ترکیه نداشته‌ایم.

قیمت تخم مرغ تا پایان سال تغییری نمی‌کند

اکنون قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ در کشور ۵۶ هزار تومان است که قیمت تخم مرغ نیازمند اصلاح است، البته به نظر می‌رسد قیمت تخم مرغ تا پایان سال هیچ تغییری نداشته باشد و برای ابتدای سال آینده قیمت این محصول اصلاح شود.

نبی پور هشت استان کشور از جمله اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، قزوین و تهران را جزو عمده‌ترین تولیدکنندگان تخم مرغ برشمرد و بیان کرد: اکنون حدود ۲ هزار واحد تولیدی صنعت تخم مرغ کشور فعال است که بین ۷۲ تا ۷۵ میلیون قطعه مرغ تخم‌گذار داریم.

بر اساس گزارش‌های موجود، روزانه بین ۳۷۰۰ تا ۳۸۰۰ تن محصول تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که این میزان تولید نسبت به تولید روزانه سال‌های گذشته بی‌سابقه است.

0 نظر برای این مطلب ارسال شده است

نظرات

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامیست