آب و غذا

- پایگاه خبری آب و غذا -

شرایط خرید برق صرفه‌جویی شده از چاه‌های کشاورزی شیراز اعلام شد

شرایط خرید برق صرفه‌جویی شده از چاه‌های کشاورزی شیراز اعلام شد

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز شرایط خرید برق صرفه‌جویی شده از چاه‌های کشاورزی را اعلام کرد.

به گزارش آب و غذا به نقل از ایرنا ، محمد رضا سلاحی از راه‌اندازی طرحی خبر داد که براساس آن کشاورزان در صورت همکاری بیشتر با برنامه های مدیریت مصرف برق، می توانند میزان صرفه جویی شده را به نرخی چهار برابر بالاتر از قیمت تأمین برق به فروش برسانند.

این طرح فرصتی برای بهره‌برداران کشاورزی و مشترکان این بخش از برق در حوزه توزیع برق شیراز است که در تولید محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای فعالیت مستمر دارند.

مدیریت مصرف برق در بخش کشاورزی در حوزه فعالیت این شرکت تاکنون محقق شده و متوسط مدیریت مصرف برق مشترکان تعرفه کشاورزی در حدود میانگین کشوری است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق شیراز از خرید برق صرفه‌جویی شده توسط کشاورزان نیز خبر داد و گفت: اگر کشاورزان بتوانند با بهینه‌سازی سیستم‌های برقی چاه‌های کشاورزی و یا همکاری بیشتر، صرفه‌جویی بیشتری داشته باشند، به صورت پلکانی افزایشی، برق صرفه‌جویی شده را با نرخی در حدود ۲هزار و ٥٠٠ تومان یعنی چهار برابر هزینه تأمین برق از آنها خریداری خواهیم کرد.

براساس محاسبات صورت گرفته، هر چاه کشاورزی با مصرف متعارف، می‌تواند از این طریق و با اندکی صرفه‌جویی بیشتر، در حدود هشت تا ١٠ میلیون تومان از صنعت برق پاداش دریافت کند که البته باید پیشتر این همکاری را به اداره برق منطقه خود اعلام کنند.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با ترسیم سیمای مصرف برق کشاورزی در محدوده مسوولیت این شرکت در شیراز و شهرستان های پیرامون افزود: شرکت توزیع برق شیراز کار مدیریت و تأمین و توزیع بهینه برای ۱۹ هزار و ۲۴۱ مشترک برق کشاورزی را بر عهده دارد، در حالی‌که مشترکان کشاورزی حدود یک درصد از کل یک میلیون و ۲۲۰ هزار مشترک برق در این حوزه را به خود اختصاص داده اما بیش از ۳۰ درصد از برق توزیع شده با تعرفه کشاورزی در این بخش مولد به مصرف می‌رسد، بنابراین هر گونه تعامل و هم افزایی کشاورزان با شرکت توزیع برق می‌تواند نتایج درخشانی در عبور از تابستان پرمصرف امسال به همراه داشته باشد.

وی درباره شرایط خرید برق صرفه‌جویی شده از چاه‌های کشاورزی گفت: کشاورزان در صورت استفاده از نیروگاه‌های خورشیدی، از معافیت‌های مرتبط با طرح‌های مدیریت بار بهره‌مند خواهند شد.

به گفته او اگر معادل ٨٠ درصد ظرفیت برقی چاه‌ها از نیروگاه‌های خورشیدی برای تأمین برق استفاده شود، معافیت لازم را از طرح‌های مدیریت بار تابستان خواهند داشت و چنانچه کشاورزان پنج ساعت که شامل ساعات گرم بعد از ظهر تابستان است با صنعت برق همکاری کنند، هزینه برق مصرفی در بقیه ١٩ ساعت شبانه روز رایگان خواهد بود.

0 نظر برای این مطلب ارسال شده است

نظرات

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامیست