آب و غذا

- پایگاه خبری آب و غذا -

انجام ۱۲۸ پروژه پژوهشی و مطالعاتی توسط موسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی

انجام ۱۲۸ پروژه پژوهشی و مطالعاتی توسط موسسه پژوهش‌های اقتصاد کشاورزی

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی گفت: ۱۲۸ پروژه پژوهشی و مطالعاتی در سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ توسط این موسسه انجام شد.

به گزارش آب و غذا به نقل از ایرنا ، «علی کیانی‌راد» به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی درباره دستاوردهای این موسسه پژوهشی افزود: از ۱۲۸ پروژه پژوهشی و مطالعاتی یاد شده، ۱۱۶ پروژه داخلی و ۱۲ پروژه به سفارش وزیر یا سایر معاونت‌ها و سازمان‌های وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و همچنین بیرون از وزارت متبوع است.

وی درباره برون‌سپاری برخی پروژه‌های پژوهشی، افزود: در بازه زمانی یاد شده ۴۴ پروژه پژوهشی و مطالعاتی دیگر نیز به دانشگاه‌ها و سایر مراکز تحقیقاتی که با این موسسه پژوهشی همکاری می‌کنند، واگذار شده است.

این مسوول، پژوهش و مطالعه، مشاوره و ارائه نتایج مطالعات برای تصمیم‌گیری و سیاستگذاری و آموزش‌های نظری و کاربردی تخصصی کوتاه‌مدت برای مدیران و کارشناسان وزارت متبوع و بخش کشاورزی را سه وظیفه اصلی موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی برشمرد و اظهار داشت: طراحی و پیشنهاد خط مشی‌ها و راهبردها در حوزه توسعه کشاورزی و روستایی، مهمترین وظیفه این موسسه پژوهشی است.

پژوهش‌ها و مطالعات که جزو وظایف کلان موسسه پژوهش‌ها است، در همه زمینه‌های مرتبط با اقتصاد و توسعه کشاورزی و روستایی از جمله سیاست‌های حمایتی، تجارت و بازار محصولات انجام می گیرد.

وی از انتشار ۲۵۰ گزارش علمی و فنی برگرفته از پژوهش‌های انجام شده، ۸۲ گزارش ترجمه‌ای و ۲۲۸ گزارش ادواری در فاصله زمانی ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۱ توسط این موسسه پژوهشی خبر داد.

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، انتشار گزارش‌های ادواری از جمله درباره تحلیل بازارهای داخلی و بین‌المللی به‌طور هفتگی و ارسال آن به وزیر جهاد کشاورزی، معاونان و مسوولان وزارتخانه، چاپ ۹۱ مقاله در مجلات علمی و پژوهشی داخلی و خارجی و ارائه ۲۹ مقاله در کنفرانس‌های داخلی و خارجی را از دیگر دستاوردها در بخش پژوهش و مطالعات نام برد.

کیانی‌راد درباره وظیفه مشاوره‌ای این موسسه پژوهشی براساس نتایج پژوهش‌ها نیز اظهار داشت: ما در حوزه وظیفه‌مندی‌مان در بخش اقتصاد و توسعه کشاورزی و روستایی، به وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مختلف نظر مشورتی می‌دهیم و به تصمیم‌ گیری و سیاستگذاری کمک می‌کنیم، اما تصمیم‌گیر و سیاستگذار نیستیم.

این موسسه پژوهشی در حوزه وظایف مشورتی خود، به عنوان نقطه تماس ملی با برخی از سازمان‌های بین‌المللی مانند مرکز توسعه روستایی یکپارچه برای آسیا و اقیانوسیه (سیرداپ)، حوزه کشاورزی پیمان شانگهای و حوزه اقتصاد و توسعه کشاورزی و روستایی سازمان فائو و اکو و از طرف وزارت جهاد کشاورزی معرفی شده است.

در مجموع این موسسه پژوهشی در حوزه وظیفه‌ خود، نقطه تماس ملی با هشت سازمان بین‌المللی است.

وی در همین حال ثبت ۶ نظام میراث کشاورزی مهم جهانی ایران در نظام میراث کشاورزی مهم جهانی (جیاس) فائو را از دستاوردهای موسسه پژوهش‌ها عنوان کرد.

موسسه پژوهش‌ها همچنین در حوزه وظایف مشورتی خود، در مدت یاد شده، یک‌هزار و ۷۸۲ اظهارنظر کارشناسی، پاسخ به استعلامات و یادداشت‌های سیاستگذاری ارائه داده است.

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در مورد اقدامات این موسسه در حوزه آموزش و توانمندسازی گفت: در بازه زمانی یاد شده این موسسه پژوهشی برگزاری ۲۸ نشست و همایش علمی، ۹۳ کارگاه آموزشی، پژوهشی و دوره‌های توانمندسازی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی و اعزام همکاران وزارت متبوع و موسسه پژوهش‌ها به ۱۵۸ دوره خارج از کشور و همچنین به صورت مجازی را بر عهده داشته است.

در دوره‌های آموزشی و توانمندسازی داخلی که در سال ۱۴۰۱ برگزار شد، سه‌هزار و ۶۳۱ نفر- ساعت دوره آموزشی و توانمندسازی در داخل، ۲ هزار و ۱۵۲ نفر - ساعت کارگاه آموزشی، ۱۵۶ نفر - ساعت نشست علمی و یک‌هزار و ۳۸۸ نفر - ساعت کارگاه پژوهشی برگزار شده است.

در این موسسه پژوهشی ۳۳ نفر عضو هیات علمی، ۳۲ نفر عضو غیرهیات علمی پژوهشگر و ۳۲ نفر در عضو غیرهیات علمی در حوزه پشتیبانی فعالیت می‌کنند.

موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی دارای مجوز قطعی و اساسنامه مصوب شورای عالی گسترش وزارت عتف در سال ۱۳۷۹ است.

براساس ماده (۳) این اساسنامه، موسسه پژوهش‌ها دارای استقلال حقوقی، اداری و مالی بوده و در عین حال وابسته به وزارت جهاد کشاورزی است.

0 نظر برای این مطلب ارسال شده است

نظرات

پر کردن فیلد های ستاره دار الزامیست